Restaurant-guide.cz

Vietnamská kuchyně

Vietnamská kuchyně je méně známá, přesto stojí za zkoušku. Je zde patrný vliv kuchyně francouzské. Vietnamci mají obdobně jako Francouzi velmi kladný vztah k jídlu. Kombinace francouzského a asijského vaření dělá z této kuchyně skutečný kulinářský skvost. Další kuchyně, které ovlivňují vietnamské vaření, jsou čínská a thajská.

Vietnamská kuchyně je mimořádné zdravá, je zde kladen důraz na konzumaci čerstvých plodin, kterých je celoročně hojnost. Většina bylinek, zeleniny a ovoce je v jídle v syrovém stavu, zachovává si veškeré svoje hodnoty a dodává jídlu jedinečnou chuť.

Asijské restaurace v Praze

Některé oblasti Vietnamu jsou díky náboženskému vlivu vysloveně vegetariánské. Jídlo se zde nejčastěji upravuje dušením a na páře, tuku se používá méně než třeba v čínském vaření.?Základem vietnamského vaření je rýže. Mezi další důležité suroviny patří rybí a krevetová omáčka, zelenina, koření a bylinky, maso, ryby a mořské plody. Velmi oblíbené je i ovoce, které se konzumuje často nakládané a kandované. Z masa se nejčastěji používá vepřové a kuřecí, méně hovězí a další. Mezi nejdůležitější koření patří citrónová tráva, máta, vietnamská máta (podobné koriandru), koriandr a bazalka. Některé pokrmy jsou pro Evropana až příliš exotické, od konzumace různých hadů, hmyzu a psů. V běžných restauracích se s nimi nesetkáme mimo samotný Vietnam.

Vybrané typické vietnamské speciality:
Bun Cha - jednoduchý a oblíbený vietnamská pokrm. Grilované vepřové maso podávané s nudlemi a salátem
My Quang - pokrm z širokých rýžových nudlí, vepřového masa, koření a vejce.
Bun bo Hue - oblíbená nudlová polévka s hovězím nebo vepřovým masem, citrónovou trávou, koriandrem, limetkou, krevetovou omáčkou, fazolovými výhonky.
Canh chua - rybí polévka s ananasem, rajčaty, chilli, tamarindem, zázvorem, citrónovou trávou, koriandrem, zelenými cibulkami, občas se přidávají i plody moře (krevety, sépie). Dělá se jak z mořských tak sladkovodních ryb.
Bun rieu - krabí polévka s nudlemi. Používají se převážně sladkovodní krabi z rýžových polí, přidává se rajčatový vývar, rýžové nudle, koření.
Banh xeo - palačinka z rýžové mouky, plněná vepřovým masem, krevetami, fazolovými výhonky a bylinkami.
Pho - masová polévka s rýžovými nudlemi, nejčastější verze je s hovězím masem (Pho Bo). Maso je nakrájené v polévce na tenké plátky, přidávají se čerstvé bylinky, zázvor, hřebíček, česnek.
Banh Chung - tradiční vietnamský rýžový koláč. Vyrábí se z rýže, vepřového masa a fazolové pasty. To vše se úhledně balí do velkého zeleného listu, ve kterém se vaří celý den. Podává se obvykle s naloženou kyselou zeleninou a konzumuje se na oslavy Nového Roku.
Bánh cuon - rolky z rýžového těsta, plněné vepřovým masem a houbami, dušené na páře. Jako příloha se podávají většinou fazolové výhonky a sladkokyselá omáčka z limetek, rybí omáčky a cukru.
Goi cuon (letní rolka) - velmi oblíbená rolka z rýžového těsta, plněná krevetami, vepřovým masem, čerstvou zeleninou. Připravuje se na páře a servírují za studena. Rolky se namáčejí v omáčce složené se sojové omáčky, arašídové pasty a česneku.

Rýžové rolky Goi cuon

Vietnamský salát

Nudle

© 2008-2017 Restaurant-Guide
Kopírováni obsahu webu je možné jen se souhlasem autorů a vlastníka stránek

Restaurant-guide.cz