Restaurant-guide.cz

Anglická kuchyně

Ve stínu kontinentální Evropy se vyvíjela kuchyně anglická, často odsouvaná do pozadí zájmu gurmánů pro předsudky o její nedokonalosti, živené především francouzskou stranou. Možná tomu tak bývalo, avšak pravdou je, že Anglie se stala světovým impériem a začala přijímat mnohé zvyklosti ze svých kolonií, včetně jídel, koření apod. V Anglii se dnes setkáte s řadou indických jídel, o kterých angličané tvrdí, že jsou to tradiční národní pokrmy. Právě dušení masa a jeho kořenění přišlo do Evropy pravděpodobně také z Indie.

Anglická (britská) kuchyně je velice pestrá. Britové mají rádi zvěřinu, hovězí, krůtí, stejně jako svoje jehněčí z Walesu. Británie je obklopena mořem a protkána sítí řek a britové si velmi rádi pochutnávají na rybách i mušlích a skotský uzený losos je známá lahůdka.

Británie je také „mateřskou“ kuchyní svých anglosaských kolonií, Kanady, Austrálie, Spojených států, Nového Zélandu, takže můžeme říct, že se jedná o jednu z nejrozšířenějších kuchyní na světě.

Británie je domovem dlouhých odpoledních pikniků v přírodě stejně jako rychlého občerstvení, např. Fish and chips a v neposlední řadě slavný sandwich (sendvič), který se v mnoha obměnách dělá dodnes po celém světě. Tradiční anglické pokrmy bývají vydatné a dobře se hodí do pověstného anglického podnebí. Nedílnou součástí anglického stolovaní je i odpolední čaj o páté, kdy se obvykle spolu s kvalitním čajem servírují sendviče nebo sladké zákusky.

Vybrané typické anglické pokrmy:
English Breakfast - tradiční anglická snídaně, ledvinky, klobásky, slanina, houby, vajíčka míchaná nebo volská, rajčata, fazole nebo opečená bramborová kaše (hash brown), to vše řádně opečeno a podáváno teplé.
Další britskou snídaní představuje ovesná kaše nebo kukuřičné lupínky (corn flakes). Britové taky k snídani s oblibou jedí uzené grilované herinky (kippers)
Yorkshire pudding - věnečky z litého těsta, zpravidla podávané jako příloha k pečeným masům.
Christmas pudding nebo-li Plum pudding - vánoční puding, velice tradiční pokrm každých anglosaských vánoc. Sytý dezert ze sušeného ovoce, oříšků, loje, cukru a melasy.
Fish and chips - obalené a smažené kousky ryb nebo mořské plody.
Black pudding - černý neboli krvavý puding. Obdoba českého jelita.
Beef Wellington - zpravidla hovězí roštěná vcelku, obalená v těstu a paštice. Britové vedou spor o tento recept s Francouzi, kteří mají podobný recept.
Sausages (slang. Bangers) and mash - klobásy s bramborovou kaší
Sunday roast (nedělní pečeně) - asi nejrozšířenější anglické jídlo, pečené maso a omáčka, s pečenými brambory a zeleninou
Pie, Pies - Slané koláče - kombinace sekaných nebo nadrobno krájených mas nebo například jater nebo ledvinek v těstě. Servírují se studené i teplé. Obvykle se k nim podává naložená zelenina a hořčice. Mezi známější patří Steak and kidney pie - zapečené hovězí a ledvinky. Masové koláče nemusí být pouze v těstě, například Shepherd's pie (Pastýřský koláč) je vlastně zapečené dušené maso na drobné kousky nakrájene s bramborovou kaší. Maso se tradičně používá skopové, v dnešní době převážně z jehněčího. Mletá směs masa je smíchána s česnekem, strouhanou mrkví a bylinkami a je ukryta pod vrstvou bramborové kaše a celé se to zapeče.
Haggis - skotské národní jídlo, jedná se o namleté ovčí vnitřnosti (srdce, plíce, játra), lůj a ovesné vločky, vařené v ovčím žaludku. Obykle se podává se šťouchaným bramborem a dušenou zeleninou.

Angličané si potrpí na přílohy a to hlavně na nakládanou zeleninu, worcesterové omáčky (nebo podobný slavný HP sauce), ančovičkové pasty (gentleman´s relish) a chutney - původem z Indie.

Anglie je také domovem známých a skvělých sýrů (z kravského mléka). Nejznámější je cheddar a ostrý zrající Stilton, který se podává po večeři s portským vínem.

Anglická snídaně

Beef Wellington

Fish and chips

© 2008-2018 Restaurant-Guide
Kopírováni obsahu webu je moľné jen se souhlasem autorů a vlastníka stránek

Restaurant-guide.cz