Restaurant-guide.cz

Indická kuchyně

Indická kuchyně má nespočet chutí a vůní, a to díky velkému množství koření, které používá. Základem indické kuchyně je především rýže, zelenina a koření, proto se stala populární také pro vegetariány.

Indie je rozdělena na mnoho oblastí a styl vaření je v každé oblasti trochu rozdílný, některé oblasti jsou díky náboženskému vlivu čistě vegetariánské. Maso zde má také zastoupení (kozí, jehněčí, drůbež), dále ryby a exotické ovoce. Velmi často se používá kokos, který má v indickém vaření velmi široké využití. V jižní části Indie se mimo ryb hojně využívají mořské plody (zejména krevety).

Z koření má výsadní postavení curry. Curry (kari) je poevropštěný název (z období kolonizace) směsi koření masala. Právě masala se vyskytuje ve stejnojmenném pokrmu curry (dušená zelenina, maso v omáčce). Tato směs koření je v jednotlivých regionech rozdílná, převládá v ní ale v různých kombinacích nejdůležitější místní koření: koriandr, kurkuma, kumín (římský kmín), česnek, zázvor, fenyklová semínka, pálivé papričky, pepř, hořčičná semínka, skořice, pískavice (řecké seno), kardamom, hřebíček a šafrán. V období kolonizace byly do Indie importovány i brambory, rajčata a především chilli papričky, která zde zdomácněly a vytvořily jeden z pilířů indické kuchyně.

V jednotlivých pokrmech využívá indické vaření širokou škálu ingrediencí a kuchařských technik, které z této kuchyně tvoří skvělý kulinářský požitek.

Asijské restaurace v Praze

Typické indické pokrmy:
Chutney - jedná se spíše o „zavařeninu“ jako doplněk k jídlu, ale v indické kuchyni má své nezastupitelné místo. Je to zelenina nebo ovoce s kořením, v mnoha kombinacích, mezi nejznámější patří například mango chutney.
Hyderabad biryani - dušená rýže (basmati) s kůzlečím masem a směsí koření
Kheer - sladký rýžový puding s kořením (kardamom), mandlemi nebo ovocem, v jižní Indii se mléko nahrazuje kokosovým mlékem.
Kofta - karbanátky především z kozího masa a směsi koření, ryže
Korma - dušené maso v jogurtu a směsi koření, především kumínu a koriandru, s kokosovým mlékem nebo smetanou. Maso se používá kuřecí, hovězí nebo jehněčí. Dělají se ale i vegetariánské kormy.
Murgh makhani (kuře na másle) - po světě velmi populární jídlo (butter chicken). Grilované nebo pečené kořeněné kuře v omáčce. Omáčka je z másla, tomatového protlaku a směsi koření.
Pakora - v těstíčku obalená osmažená zeleninová směs. Kořeněná, ale většinou nepálivá.
Papadum - křupavá tenká placka, která se podává jako doplněk k jídlům nebo jako předkrm a namáčí se do omáček. Dělá se z čočky, cizrny, fazolí, rýže nebo obilné mouky, popř ze směsi.
Samosa - taštičky plněné kořeněnou zeleninovou směsí (hlavně brambor). Směs může být i masová.
Raita - jogurtová směs s kořením (koriandr, máta, pepř, kumín, kmín) a rozmixovanou zeleninou (např. okurkou). Podává se jako příloha k jídlům. Podobné řeckému tzatziki.
Rogan josh - dušené jehněčí na indickém másle ghee a směsi koření.
Saag Gosht - dušené maso ve směsi koření a špenátovou kaší. Nejčastěji se používá jehněčí maso, v Indii také maso kozí.
Tandoori maso - maso marinované v jogurtu a ostré směsi koření, pečené ve speciální hliněné peci Tandoor, kdy je maso nabodnuté na rožni. Pochází z oblastí severní Indie. Kuře může být nahrazeno i jehněčím, krevetami nebo rybou.
Thali - variace několika menších jídel z celé Indie, bývá podáváno hlavně v indických restauracích. Obsahuje rýži, chutney, naložené kořeněné směsi zeleniny, jogurt, chapati (chlebová placka), čočkovou kaši a papad (slaná oplatka).
Vindaloo maso - velmi ostrá dušená směs masa s kořením a červeným vínem, původem z Portugalska, do Indie se dostala z portugalské državy Goa. Maso bývá nejčastěji hovězí nebo vepřové. V samotné Indii není tolik rozšířená, ale po celém světě to bývá součást jídelníčků indických restaurací. Jedná se o jedno z nejpálivějších jídel vůbec.

Indický chleba Chapati, Naan, Roti - jedná se o pečené moučné placky běžně podávané jako příloha. Naan se peče v Tandoor nebo běžné peci. Placky se potírají česnekem, máslem nebo směsí koření a mohou být i plněné.

Thali

Indické koření

Jehněčí korma

© 2008-2024 Restaurant-Guide
Kopírováni obsahu webu je možné jen se souhlasem autorů a vlastníka stránek

Restaurant-guide.cz