Restaurant-guide.cz

Řecká kuchyně

Proslulá řecká kuchyně je mixem kuchyní evropských a kuchyní Blízkého Východu. Její styl se začal formovat již ve starověku a položil základy vaření a stolování, jak ho známe dnes. Jedná se o kuchyni velmi zdravou, díky svému zaměření na čerstvou zeleninu, bylinky, ryby a další ingredience. Styl vaření má své kouzlo v jednoduchosti a lehkosti přípravy a rozšířil se po celém světě. Řekové milují čerstvou zeleninu, nejrůznější saláty, pomazánky, nakládanou zeleninu, jsou velmi zruční v přípravě mořských plodů a patří mezi největší konzumenty sýrů na světě.

Mezi nejdůležitější ingredience řeckého vaření patří zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, maso (především skopové a jehněčí), luštěniny, olivy, olivový olej, čerstvé bylinky, víno, med, ořechy, koření a sýry. Ze zeleniny jsou nejvíce využívané lilky, cukety, rajčata, papriky, okra (plod ibišku jedlého), vinné listy. Čerstvé bylinky jsou hlavně tymián, saturejka, česnek a bazalka, z koření pak bobkový list, fenykl, kmín a kumín (římský kmín).

K řecké kuchyni a stolování neodmyslitelně patří také popíjení Reciny, víno s příchutí pryskyřice, anýzové pálenky Ouzo nebo světoznámá Metaxa. Na Kypru se zase setkáte s jedním z nejstarších templářských vín na světě, Commandaria, které směle může konkurovat vínům portským.

Vybrané typické řecké pokrmy:
Avgolemono - typická polévka ze silného kuřecího vývaru, šlehaných vajec, citrónové šťávy a rýže.
Dolmades - směsi zeleniny s rýží a kořením balené ve vinných listech, naložených v oleji. Směs může být i masová, variací je mnoho.
Fasolada - národní pokrm, polévka z bílých fazolí v hustém zeleninovém vývaru, obvykle z rajčat, mrkve, celeru nebo paprik.
Choriatiki - klasický řecký salát, jak ho známe u nás. Nakrájená rajčata s okurkou, olivami a slaným sýrem Feta.
Gyros - nejznámější a nejrozšířenější řecké jídlo, grilované vepřové, jehněčí nebo méně často kuřecí maso na rožni a postupně odřezávané. Podává se obvykle s hranolkami a salátem tzatziki nebo v arabském chlebu pita. Jako příloha pak může být jakýkoliv salát nebo dresingy.
Keftedes - kořeněné karbanátky/kuličky z mletého masa, nejčastěji hovězího nebo jehněčího.
Kleftiko - do balíčku zabalené, pomalu dušené jehněčí maso s bylinkami a zeleninou.
Moussaka/Musaka - zapečené vrstvy lilků a brambor s mletým masem, obvykle jehněčím nebo hovězím, česnekem, cibulí, nasekanými rajčaty, někdy zalité žloutky a smetanou, posypané sýrem a skořicí.
Pastitsio - V několika vrstvách zapečené těstoviny a masová směs, nejčastěji s bešamelovou nebo rajčatovou omáčkou, sýrem, kořením, ale v jednotlivých regionech se příprava pokrmu liší.
Saganaki - smažený řecký sýr, nejčastěji ovčí, například Feta, dochucený pepřem a citronem, podávaný s pečivem.
Spanakopita - slaný koláč plněný špenátem, sýrem Feta, cibulkou a vejcem.
Stifado - dušený králík nebo hovězí maso s cibulí a rajčaty.
Suovlaki - oblíbené na špejli grilované kousky marinovaného jehněčího nebo vepřového. Obvykle se podávají se salátem, tzatziki, pita chlebem nebo hranolkami.
Taramasalata, Tarama - skvělá pomazánka z tresčích jiker, citrónové šťávy a oleje.
Tyropita - v těstě zapečená směs sýra Feta, nebo podobného sýru, vajec a koření. Obvykle se jedná o taštičky nebo šátečky.
Tzatziki - známý osvěžující salát - jogurt s okurkou, česnekem, pepřem, někdy mátou a pažitkou nebo čerstvým koprem.

Zapečená Musaka

Salát Tzatziki

Dolmades - plněné vinné listy

© 2008-2024 Restaurant-Guide
Kopírováni obsahu webu je možné jen se souhlasem autorů a vlastníka stránek

Restaurant-guide.cz